Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomoc dostaną kościoły, kaplice, szkoły, szpitale, a nawet siedziby policji. Rząd rozdał pieniądze na ratowanie zabytków

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Stuletni, malowniczy budynek „Aleksandrówka” w Jarnołtówku, na razie zarasta zielenią.
Stuletni, malowniczy budynek „Aleksandrówka” w Jarnołtówku, na razie zarasta zielenią. Krzysztof Strauchmann
Prawie 150 zabytków w województwie opolskim dostanie dofinansowanie do prac remontowych czy konserwatorskich. Rząd zdecydował o podziale 2,5 miliarda złotych z programu odbudowy zabytków. To pierwsze tak duże i liczne dofinasowania na ratowanie zabytków w całym kraju.

Chyba żaden program pomocowy nie wzbudził ostatnio tak dużych emocji. Nadzieje na pomoc finansową dostały parafie, które opiekują się cennymi i sędziwymi kościołami. Zgłosiły się wspólnoty mieszkaniowe, zainteresowane remontem starych kamienic. Każda gmina i powiat mogły zgłosić ze swojego terenu wnioski o dofinansowanie 10 inwestycji i lokalne władze miały duży problem z wyborem. Rząd domagał się tylko 2 procentowego wkładu własnego, ale zakres prac musiał być zaakceptowany przez państwowe służby konserwatorskie.

150 opolskich zabytków

14 lipca rząd ogłosił listę projektów, które dostaną dofinansowanie. W województwie opolskim to 149 pozycji, w większości obejmujących remonty obiektów sakralnych. Dofinasowanie dostanie też 20 obiektów świeckich. Prawie maksymalną kwotę (3,4 mln złotych) minister kultury przyznał na renowację części elewacji budynku Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu, który będzie obchodził stulecie. Za prawie pół miliona dofinansowania w Branicach zabytkowy budynek przy ul. Lwowskiej będzie przerobiony na komendę policji.

Ponad 3,4 mln złotych ministerstwo kultury przeznaczyło na konserwację katedry w Opolu. Ponad 1,1 mln przeznaczono na remont kościoła w Młodoszowicach. Spore pieniądze ministerstwo przyznało na remonty zabytkowych budynków szkolnych i publicznych. 2 miliony dostaną władze Opola na renowację szkoły podstawowej nr 13 przy ul. Książąt Opolskich. Ponad milion dostanie na obiekty szkolone powiat kluczborski. Powiat strzelecki przygotowuje osuszanie i modernizację siedziby miejscowego PCPR za prawie 1,2 mln zł.

Za mniejsze dofinansowania gmina Korfantów chce przeprowadzić konserwacje zabytkowej studni. Łambinowice wyremontują budynek dawnego kasyna oficerskiego, gdzie mieści się siedziba domu kultury. Dofinansowania do remontu kamienic i budynków świeckich dostały także gminy Wołczyn, Dobrodzień, czy Świerczów.

– Potrzeby w tej materii są bardzo duże w całej Polsce, dlatego rokrocznie ten program będzie kontynuowany – zapowiadał w tym samym czasie na konferencji w Nysie, minister sportu i opolski poseł Kamil Bortniczuk.

Powiat przejął, powiat musi dbać

Największe dofinansowanie (łącznie prawie 5,2 mln złotych) dostał powiat nyski, który będzie remontować kościół na Rynku Solnym w Nysie i dawne sanatorium „Aleksandrówka” w Górach Opawskich.

Stuletni, malowniczy budynek „Aleksandrówka” w Jarnołtówku, na razie zarasta zielenią. W 2014 roku zarząd województwa opolskiego zdecydował o zlikwidowaniu działającego tu prewentorium dziecięcego wraz ze szkołą. Przeważyły względy finansowe, kontrakt z NFZ nie wystarczał na sfinansowanie działalności. Zabytkowy budynek wystawiono na sprzedaż, był nawet chętny przedsiębiorca. Sprzedaż wstrzymał jednak poprzedni starosta nyski (z PSL), który zaproponował, że przejmie obiekt i go wyremontuje. Kilka miesięcy później w powiecie zmieniły się władze.

- Nasz zarząd miał to szczęście w nieszczęściu, że przejął po poprzednikach dwa obiekty, które nie należały do nas – przyznał wczoraj starosta nyski Andrzej Kruczkiewicz z PiS. - Przyjęliśmy to i robimy wszystko, żeby te przepiękne obiekty wróciły do formy.

Ten drugi obiekt, to kościół Najświętszej Marii Panny przy Rynku Solnym w Nysie. Budynek jest własnością parafii, ale nie jest wykorzystywany do celów sakralnych. Starostwo nyskie w poprzedniej kadencji przejęło go w użyczenie na cele kulturalne.
Po 5 latach czekania „Aleksandrówka” doczekała się rządowego dofinasowania. Dostała 1,66 mln złotych na pilny remont dachu.

Starostwo chce jednak rozbudować obiekt i uruchomić tu ośrodek rehabilitacji dla dzieci po ciężkich chorobach. Całość prac adaptacyjnych to koszt 20 – 25 mln złotych.

- Mało kto wierzył, że w tym cudownym miejscu, gdzie leczyło się tylu młodych ludzi, coś jeszcze może zostać reaktywowane – komentowała wczoraj na konferencji prasowej przed Aleksandrówką poseł PiS Katarzyna Czochara. - Dzięki temu programowi szansę dostały małe kościółki, takie jak w Korfantowie, Prusinowicach czy Włodarach, gdzie ciężko parafianom zebrać odpowiednie środku, bo koszty remontu są ogromne są ogromne.

W przypadku nyskiego kościoła NMP dofinansowanie rządowe wynosi 3,5 mln złotych i też będzie przeznaczone na remont dachu. Łącznie na terenie powiatu nyskiego dofinansowanie z rządowego programu dostanie 27 obiektów. Całkowita kwota pomocy to 13 mln zł. Gmina Nysa dostała pieniądze na remont wnętrz w budynku Starej Wagi Miejskiej. Bazylika w Nysie na konserwację drzwi.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pomoc dostaną kościoły, kaplice, szkoły, szpitale, a nawet siedziby policji. Rząd rozdał pieniądze na ratowanie zabytków - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na glucholazy.naszemiasto.pl Nasze Miasto