Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kwiatowe dywany. Lokalna tradycja trafiła na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa UNESCO! [ZDJĘCIA]

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
Zdobienie ulic kwiatowymi dywanami już teraz przyciąga turystów. Do wsi pod Strzelcami Opolskimi przyjeżdżają w Boże Ciało m.in. osoby z województw śląskiego, małopolskiego i dolnośląskiego, a także z Niemiec.
Zdobienie ulic kwiatowymi dywanami już teraz przyciąga turystów. Do wsi pod Strzelcami Opolskimi przyjeżdżają w Boże Ciało m.in. osoby z województw śląskiego, małopolskiego i dolnośląskiego, a także z Niemiec. Radosław Dimitrow / archiwum
Chodzi o tradycję układania kwiatowych dywanów, która kultywowana jest w powiecie strzeleckim z okazji Bożego Ciała. Ma ona ponad 100-letnią historię - teraz zyskała uznanie na arenie międzynarodowej. Kwiatowe dywany trafiły bowiem na listę dziedzictwa UNESCO!

Kwiatowe dywany spod Strzelec Opolskich trafiły na listę dziedzictwa UNESCO

Mieszkańcy m.in. Klucza, Olszowej, Zimnej Wódki i Zalesia Śląskiego starali się o wpisanie tradycji układania kwiatowych dywanów na listę niematerialnego dziedzictwa od ubiegłego roku. Formalności w tej sprawie załatwiała gmina Ujazd przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

To tradycja, która związana jest z tymi miejscowościami od ponad 100 lat. Wszystko zaczęło się od przyozdabiania kwiatami ołtarzy, które stawiane były w Bożę Ciało. Z czasem tradycja się rozwinęła, a ludzie starali się by dywany wychodziły także poza ołtarze.

Obecnie każda z rodzin mieszkająca we wspominanych miejscowościach ma ustalony konkretny fragment ulicy, który przystraja - najczęściej przed własnym domem. W efekcie powstają dzieła sztuki liczące nawet 2 kilometry długości.

„W kultywowanie tradycji zaangażowane są wielopokoleniowe rodziny, które w sposób zwyczajowy każdego roku angażują się w układanie dywanów kwiatowych. Istotną rolę odgrywa przekaz rodzinny. (...) Religijność jest istotnym składnikiem ich tożsamości indywidualnej oraz kulturowej.” - napisało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które jest wnioskodawcą wpisania tej tradycji na Listę reprezentatywna niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Kwiatowe dywany na liście dziedzictwa UNESCO. "Nobilitacja dla mieszkańców"

W czwartek odbyła się 16. sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa, który jest jednym z organów UNESCO. Podczas posiedzenia rozpatrzono polski wniosek w tej sprawie.

Członkowie komitetu orzekli, że tradycja układania kwiatowych dywanów trafi na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

- Jesteśmy bardzo dumni, że nasza lokalna tradycja zyskała uznanie - mówi Hubert Ibrom, burmistrz Ujazdu, który śledził transmisję z obrad w internecie. - To nobilitacja dla mieszkańców i szansa na promocję regionu.

Obecność na liście umożliwia m.in. staranie się o granty i fundusze na kultywowanie tradycji. Samorządowcy i mieszkańcy już mają pomysł, by utworzyć w Olszowej muzeum, którego myślą przewodnią byłyby właśnie kwiatowe dywany.

Polska reprezentacja tradycji na liście UNESCO do tej pory była niezwykle skromna. Znajdowała się tam tylko jedna pozycja - szopkarstwo krakowskie. Obecnie do listy dołączyły już kwiatowe dywany.

Ministerstwo złożyło jeszcze jeden wniosek dot. sokolnictwa. To sztuka pozyskiwania zwierzyny przy użyciu specjalnie wytresowanych (ułożonych) ptaków drapieżnych.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kwiatowe dywany. Lokalna tradycja trafiła na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa UNESCO! [ZDJĘCIA] - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na strzelceopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto