Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Średnio co 50 minut ktoś w Polsce usiłuje wyłudzić kredyt bankowy, posługując się cudzą tożsamością. Jak nie stać się ofiarą?

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Od 2008 roku bankom udało się udaremnić 115 tysięcy prób wyłudzenia kredytów o łącznej wartości 5,7 miliarda złotych!
Od 2008 roku bankom udało się udaremnić 115 tysięcy prób wyłudzenia kredytów o łącznej wartości 5,7 miliarda złotych! Getty Images/Zdjęcie ilustracyjne
Przestępcy przenieśli się z ciemnych ulic do Internetu. W ciągu ostatnich trzech miesięcy banki zablokowały 68 prób wyłudzenia kredytów na skradzioną tożsamość mieszkańców województwa opolskiego.

Przestępcy kradną cudzą tożsamość, a potem w Internecie zakładają na nazwisko i dane osobowe ofiary konta bankowe i występują o kredyty.

Od lipca do końca września tego roku banki zablokowały 68 prób uzyskania kredytu na cudzą tożsamość, na szkodę mieszkańców Opolszczyzny.

To poważny wzrost, bowiem w drugim kwartale oszuści próbowali wziąć kredyt korzystając z tożsamości 45 osób z województwa opolskiego. Średnia kwota zablokowanego kredytu to prawie 18 tysięcy złotych.

Najlepszym sposobem zapobiegania takim oszustwom jest natychmiastowe zastrzeganie swoich dokumentów osobistych, w momencie kiedy zostały one skradzione, zgubione czy utracone w inny sposób.

Zastrzeżone dokumenty trafiają do międzybankowej bazy danych i każda próba użycia tych danych (np. numerów dowodu osobistego) jest natychmiast wychwycona.

Polski system dokumentów zastrzeżonych jest prowadzony od 2008 roku i obecnie znajduje się w nim 2,4 miliona utraconych dokumentów osobistych.

W ciągu ostatnich trzech miesięcy do bazy trafiło 46 tysięcy kolejnych dokumentów.

– Każde nowe zastrzeżenie, tym bardziej skuteczne im szybciej zostanie dokonane, a czasem liczy się tu każda godzina, przekłada się na wzrost skuteczności całego systemu antyfraudowego – komentuje Grzegorz Kondek, Koordynator Kampanii Informacyjnej Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE.

Wyłudzanie kredytów na cudzą tożsamość, to poważny problem w Polsce. W ostatnim okresie dochodziło do 28 prób dziennie, które udało się skutecznie wychwycić i udaremnić.

– Z tak znaczną liczbą przypadków nie mieliśmy do czynienia od 15 lat. Wbrew pozorom takie dane mogą nieść ze sobą pozytywną dla nas wszystkich wiadomość. Od kilku lat widoczny jest trend wzrostowy w skuteczności „trafień” blokujących kradzież tożsamości i pieniędzy – uważa Bartosz Kublik, wiceprezes Związku Banków Polskich.

W sumie od 2008 roku bankom udało się udaremnić 115 tysięcy prób wyłudzenia kredytów o łącznej wartości 5,7 miliarda złotych.

Jak zastrzec utracone dokumenty w systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE

  • Można to zrobić osobiście w oddziale bankowym swojego banku lub w dowolnym banku przyjmującym zastrzeżenia także od osób niebędących jego klientami. Część banków przyjmuje zastrzeżenia również telefonicznie pod numerem +48 828 828 828 (tylko od własnych klientów, po zdalnej weryfikacji tożsamości).
  • Można także skorzystać z konta na stronie www.bik.pl (tylko w sytuacji, gdy ktoś miał tam założone wcześniej konto na utracony dokument).
  • Jeśli dokument został skradziony, konieczne jest zawiadomienie policji.
  • Jeśli dokument został utracony za granicą konieczne jest zawiadomienie najbliższej placówki konsularnej. O utracie dokumentu w kraju informujemy swój urząd gminy.
  • Zastrzegamy nie tylko dokumenty tożsamości, ale także utracone karty bankowe. Najłatwiej i najszybciej jest wykorzystać uniwersalny, międzybankowy System Zastrzegania Kart, dostępny pod numerem tel. (+48) 828 828 828. System działa całodobowo na całym świecie.
od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Średnio co 50 minut ktoś w Polsce usiłuje wyłudzić kredyt bankowy, posługując się cudzą tożsamością. Jak nie stać się ofiarą? - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na glucholazy.naszemiasto.pl Nasze Miasto