Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jedź na biegówki w Góry Opawskie! Narciarstwo biegowe można uprawiać na 25 km tras wytyczonych w okolicy Głuchołaz

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
W okolicy Głuchołaz wytyczono około 25 km tras do narciarstwa biegowego.
W okolicy Głuchołaz wytyczono około 25 km tras do narciarstwa biegowego. Archiwum / Gmina Głuchołazy
Tegoroczna zima stwarza dobre warunki do uprawiania sportów zimowych. Na południu Opolszczyzny, w okolicy Głuchołaz, istnieje sieć około 25 km tras do praktykowania narciarstwa biegowego. To prawdopodobnie jedyne takie miejsce w regionie. Odnajdą się tam zarówno początkujący, jak i zaprawieni narciarze biegowi.

Nie trzeba jechać do Czech, aby pojeździć na nartach biegowych. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat w Głuchołazach i okolicy wytyczono w sumie około 25 kilometrów tras pod biegówki.

- To prawdopodobnie jedyna taka sieć szlaków na Opolszczyźnie – zaznacza Jerzy Chmiel, prezes oddziału PTTK w Głuchołazach.

Są tam zarówno łatwe trasy dla początkujących narciarzy, jak i nieco bardziej wymagające, ze zjazdami i podbiegami.

- Teraz tej powłoki śnieżnej nie ma dużo. Jest śnieg zmrożony, taki puch. Nie da się wykorzystać skutera ze śladownicą, ale pojedyncze osoby na polu za Zajazdem „Zagroda” w ostatnich dniach samodzielnie założyły ślad i już biegały – tłumaczy Jerzy Chmiel.

Wspomniane pole znajduje się między drogą wojewódzką 411 prowadzącą z Głuchołaz w stronę Zlatych Hor, a Górą Chrobrego. Są tam dwa szlaki narciarskie. Pierwszy z nich nazwano „Pętla mała polna”, jest oznaczony kolorem czerwonym i ma długość 2 km. Suma podbiegów to jedynie 38 metrów, co czyni tę trasę odpowiednią dla osób początkujących.

Drugi szlak to „Pętla duża polna”. Oznaczona kolorem błękitnym trasa mierzy 7 km, na których trzeba pokonać 140 metrów przewyższenia. Jej poziom trudności określono jako średni.

Nieopodal znajduje się trzecia oznaczona w terenie trasa nazwana „Pętla leśna wokół Średniej Kopy” (to jeden z trzech wierzchołków Góry Chrobrego). Oznaczona kolorem zielonym, mierząca 4,7 km i z sumą podjazdów 120 jest przewidziana raczej dla zaawansowanych biegaczy.

- Trasa leśna jest trochę ambitniejsza, są tam stromsze zjazdy, podbiegi. Te polne są łatwiejsze - wskazuje Jerzy Chmiel.
- W tej chwili jest tak, że więcej śniegu jest na polu niż w lesie. Natomiast w lesie śnieg zdecydowanie dłużej się utrzyma. Jeśli będzie troszkę wyższa temperatura, więcej słońca to śnieg na polu szybciej znika.

W okolicy Głuchołaz są jeszcze trzy trasy, gdzie narciarze sami zaczęli zakładać ślady. PTTK wyszło naprzeciw inicjatywie i wykonało oznaczenia.

- Jedna z nich prowadzi od stadionu miejskiego w Głuchołazach do Rudawy, wzdłuż rzeki Białki. Jest dobrze oznaczona drogowskazami w kolorze niebieskim. Myślę, że nią również teraz można biegać. Podłoże jest utwardzone, woda zamarzła, nie ma błota. Droga w jedną stronę to ponad 4 km - mówi szef głuchołaskiego PTTK.

Kolejne trasy są już w masywie Biskupiej Kopy. Pierwsza z nich wiedzie z parkingu w Cichej Dolinie, wzdłuż Bystrego Potoku, do Cichej Kotliny. W sumie w jedną stronę jest do pokonania około 3,5 km. Należy zachować tam ostrożność, bowiem w kilku miejscach droga przecina się z potokiem. Przed przekroczeniem wody, należy zdjąć narty.

Ostatnia trasa okrąża szczyt Biskupiej Kopy. Nazywa się „Pętla Wolfa” i mierzy dokładnie 5,2 km. Dobrym miejscem startu jest parking po czeskiej stronie Petrovy Boudy, na trasie Zlate Hory – Petrovice. Cała pętla jest położona na wysokości około 700 m n.p.m. – Tam śnieg utrzymuje się najdłużej. Zrobiliśmy ją kilkanaście lat temu razem z Czechami – mówi Jerzy Chmiel.

Brak sprzętu nie powinien stanowić problemu. Osoby zainteresowane przygodą z biegówkami mogą wypożyczyć niezbędny asortyment w wypożyczalni. Jedna z nich działa w centrum Głuchołaz przy ulicy Bohaterów Warszawy. Koszt wypożyczenia na dobę kompletu złożonego z butów, kijków i nart wynosi tam 50 złotych. Wypożyczalnia jest otwarta w godz. 9-17. W innych godzinach można skontaktować się telefonicznie pod numerem wskazanym w witrynie sklepu.

Chcąc pojeździć na polnych pętlach, dobrym miejscem na zaparkowanie samochodu są okolice szpitala MSWiA.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nysa.naszemiasto.pl Nasze Miasto