GŁUCHOŁAZY- złote ścieżki po unijne granty!

Materiał informacyjny Punktu EUROPE DIRECT Opole
Głuchołaska starówka
Głuchołaska starówka
Skąd wzięła się nietypowa nazwa miejscowości - Głuchołazy? Nazwa miasta powstała po wojnie, od czeskiego określenia hluche lazne, oznaczającego puste uzdrowisko. Podobno zazdrośni o dynamiczny rozwój uzdrowiska Czesi, nazywali je miastem pustych łaźni. Po wojnie ktoś przetłumaczył tę nazwę i tak już zostało. Dzisiaj miasto nie jest już uzdrowiskiem, ale dzięki unijnemu dofinansowaniu prężnie się rozbudowuje!

Teraźniejszość Głuchołaz to przede wszystkim turystyka. Dzięki przepięknym, górzystym terenom, czystemu, zdrowemu powietrzu, zabytkom architektury, przygranicznemu położeniu i bliskości jezior Nyskiego i Otmuchowskiego oraz pasma Jeseników gmina stała się centrum turystycznym Południowej Opolszczyzny. Bogata baza noclegowa i gęsta sieć szlaków turystycznych sprawiają, że w okolicy Głuchołaz można naprawdę dobrze i aktywnie wypocząć.

Miasto wykorzystuje także potencjał tkwiący w bliskości pięciu przejść granicznych. Gmina Głuchołazy wspólnie z czeskim partnerem Městem Jesenik zrealizowała transgraniczny projekt pn. „Toulky pohraničím/ Spacery po pograniczu”. Wykorzystano finansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego poprzez program Interreg VA Czechy-Polska, Fundusz Mikroprojektów w Euroregionie Pradziad. W ten sposób powstały trasy po najciekawszych miejscach w obu miastach. Dodatkowo w Głuchołazach powstały elementy małej architektury miejskiej, które zapewniają spacerowiczom cień w upalne dni. Poruszanie się po trasach ułatwiają także nowoczesne środki komunikacji internetowej i questingowej. W ramach projektu wydano 300 egzemplarzy przewodnika „Po Szlaku Miejskim” z opisami w języku polskim, czeskim i niemieckim. Dzięki współpracy transgranicznej pracownicy branży turystycznej Polski i Czech informują o atrakcjach po obu stronach granicy.

Całkowite wydatki budżetowe projektu wyniosły 34 669 euro, z czego w Jeseniku 17 392 euro, a w Głuchołazach 17 277 euro. Dofinansowanie z  Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego to ok. 29 468 euro.
Władze Miasta dbają także o lokalnych mieszkańców. W ramach projektu: ,,Strefa zacienienia miejscem spotkań i wypoczynku mieszkańców głuchołaskiej starówki”, nasadzono nowe drzewa, zamontowano donice ochronne i drewniane ławki. Dzięki środkom unijnym powstało kolejne miejsce spotkań i odpoczynku integrujące społeczność.
Całkowity koszt inwestycji to kwota 54 525,90 złotych, współfinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego  w ramach inicjatywy LEADER” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 wyniosło 34 694,00 złotych.

W ramach tego samego działania pozyskano także środki unijne na rozbudowę budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Bodzanowie. Wybudowano zaplecze kuchenne z niezbędnym wyposażeniem i szatnią. Koszty całkowite realizacji operacji wyniosły 355 693,40 złotych, a przyznana kwota dofinansowania to 127 260,00 złotych.

W Głuchołazach fundusze unijne przeznacza się również na potrzeby osób z niepełnosprawnościami. W ramach przedsięwzięcia: „Dostępny samorząd - granty” znacząco poprawiono dostępność architektoniczną, cyfrową i komunikacyjno - informacyjną budynków użyteczności publicznej w stolicy gminy. Zmodernizowano podjazd do budynku Urzędu Miejskiego, zamontowano automatycznie otwierane drzwi i głosowy moduł w windzie oraz piktogramy informujące o lokalizacji wejścia dla osób z trudnościami w poruszaniu się, a także tabliczki z opisami w języku Braillea. A na stronie internetowej Głuchołaz zamieszczono łatwe do czytania i rozumienia (ETR) teksty o działalności Urzędu Miejskiego. Kwota wydatków całkowitych wyniosła 300.000,00 zł, wartość grantu to aż 238.000,00 zł. Wkład własny Gminy Głuchołazy wyniósł 62.000,00 złotych.

Gmina Głuchołazy dba również o jakość powietrza i ekologiczne rozwiązania. Działania dofinansowano ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014 - 2020. Dzięki pozyskanym środkom zmodernizowano 105 źródeł ciepła. Część z nich wymieniono na urządzenia bardziej ekologiczne, inne zlikwidowano umożliwiając jednocześnie podłączenie lokalnych gospodarstw do sieci gazowej. Zainstalowano także pompy ciepła i panele fotowoltaiczne. Całkowite koszty projektu wyniosły 1 160 225,00 złotych z czego dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej to 394 476,50 złotych.

Głuchołazy z roku na rok stają się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem zamieszkania oraz bogatym w infrastrukturę centrum turystycznym. To właśnie środkom europejskim gmina zawdzięcza w dużej mierze swoje współczesne oblicze. Region staje się coraz bardziej konkurencyjny, a mieszkańcom żyje się lepiej.

Zdjęcia pochodzą z archiwum Urzędu Miejskiego w Głuchołazach.

EUROPE DIRECT Opole jest członkiem europejskiej sieci informacyjnej zarządzanej przez Komisję Europejską. Punkty przybliżają europejskie zagadnienia mieszkańcom danego regionu, informują ich o bieżących priorytetach UE a także zachęcają do udziału w debatach na temat przyszłości UE.

Jeżeli masz pytania dotyczące polityki, programów i priorytetów UE lub jeśli chcesz się zaangażować w wydarzenia dotyczące przyszłości UE, skontaktuj się z nami!

ul. Krakowska 38,
45-075 Opole
48 77 403 36 41
e-mail: [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na glucholazy.naszemiasto.pl Nasze Miasto