Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal "Kropka" 2023. W Głuchołazach trwa jubileuszowa edycja święta miłośników piosenki turystycznej i poetyckiej

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
XV Międzynarodowy Festiwal Piosenki Turystycznej "Kropka" Głuchołazy 2023
XV Międzynarodowy Festiwal Piosenki Turystycznej "Kropka" Głuchołazy 2023 Marcin Żukowski
Trwa XV Międzynarodowy Festiwal Piosenki Turystycznej "Kropka". Głuchołazy kolejny raz zamieniły się w regionalną stolicę piosenki turystycznej i poetyckiej. Na scenie zaprezentowały się zarówno gwiazdy polskiej sceny, jak i artyści będący na początku swojej drogi. Zapytaliśmy pomysłodawcę imprezy, jak ocenia rozwój wydarzenia z perspektywy piętnastolecia. Dziś (16 lipca) będzie ostatni dzień festiwalu. W galerii znajdziecie zdjęcia z piątku i soboty.

Międzynarodowy Festiwal Piosenki Turystycznej „Kropka” w Głuchołazach odbywa się po raz 15. Kilkanaście lat temu trudno było przewidzieć, jakie znaczenie zyska to wydarzenie. O wrażenia i odczucia z perspektywy tego czasu zapytaliśmy pomysłodawcę imprezy.

- Przede wszystkim to jest wzruszenie – mówi Paweł „Potas” Konieczny. - Kiedy rozpoczynaliśmy, robiliśmy pierwszy festiwal w 2007 roku, to nie wyobrażałem sobie, że to będzie tak duża impreza, że na hasło „kropka” wszyscy miłośnicy piosenki poetyckiej i turystycznej będą wiedzieli nie tylko o co chodzi, ale też będą uważali, że występ tutaj to coś niesamowitego.

Faktycznie, sądząc po nazwiskach artystów występujących na scenie w Muszli Leśnej u stóp Góry Chrobrego, jak i utrzymującej się wysokiej frekwencji uczestników „Kropki”, nie będzie przesadą stwierdzenie, że to jedna z najważniejszych krajowych imprez z nurtu „krainy łagodności”.

- Ta impreza rozwinęła się do niebotycznych wymiarów – mówi Paweł Konieczny. - Jestem zachwycony z tego, co tutaj się wydarzyło i po tych 15 edycjach mogę powiedzieć, że to był strzał w „dziesiątkę”. Głuchołazy jak najbardziej nadają się na taką letnią stolicę piosenki turystycznej. Oczywiście są inne ważne wydarzenia, np. najstarszy festiwal – Giełda Piosenki Studenckiej w Szklarskiej Porębie, ale myślę, że plasujemy się wśród tych najważniejszych, najbardziej prestiżowych, najbardziej postrzegalnych festiwali piosenki poetyckiej, turystycznej, studenckiej w Polsce.

Na „Kropkę” przyjeżdżają zarówno legendy polskiej sceny, jak i próbujący swoich sił i stawiający pierwsze kroki debiutanci.

- Artyści, do których dzwonimy, którym proponujemy występ, nawet przez chwilę się nie zastanawiają. Nawet, jeśli mają przestawić swoje zaplanowane wakacje, to oni już wiedzą, że w Głuchołazach jak najbardziej chcą zagrać. Tych artystów jest naprawdę sporo – przekonuje Paweł Konieczny.

Na tegoroczną jubileuszową edycję zaproszono m.in. Zbigniewa Zamachowskiego, Tadeusza Woźniaka, Roberta Kasprzyckiego, zespoły Słodki Całus od Buby i Bez Jacka. W tym roku kolejny raz na scenie wystąpiła również Wolna Grupa Bukowina. Artyści tej formacji mogą ocenić „Kropkę” przez pryzmat 52 lat obecności na scenie.

- Występujemy tutaj ze spokojem, bo do tej pory wydawało nam się, że jest to impreza naprawdę bardzo dobrze zorganizowana, świetne nagłośnienie, więc dla nas to jest to. Lubimy na takich imprezach występować – mówi Grażyna Kulawik.

- Przede wszystkim jest to piękna impreza, bo miejsce jest piękne – dodaje Wacław Juszczyszyn.

Jak przekonują, trudno jest zaskoczyć słuchacza czymś nowym, jeśli wykonuje się piosenkę turystyczną w klasycznym stylu, jak sprzed lat. - W założeniu te piosenki muszą być bardzo proste, by były ogólnodostępne - mówi Wacław Juszczyszyn. Dzięki temu turystyczne śpiewniki mogą stawać się coraz grubsze.

Być może właśnie dla urozmaicenia podczas „Kropki” można usłyszeć wykonawców ocierających się o różne inne style muzyczne. Jednym z tegorocznych wykonawców był zespół Caryna.

- Od lat 15 z małą górką gramy swoje utwory. Ja pisze teksty, koledzy komponują muzykę. Na początku sięgaliśmy do coverów: Dylana, innych artystów zaoceanicznych – tłumaczy Łukasz Nowak. – Mieszamy gatunki. W naszych utworach jest ballada, rock, folk, troszkę reggae, bluesa. Przez 15 lat ten materiał miał różne zabarwienie, jeśli chodzi o teksty i muzykę.

PUCH - Przegląd Utworów z Charakterem 2023
Nieodłącznym elementem każdej edycji „Kropki” jest PUCH, czyli Przeglądu Utworów z Charakterem. Przesłuchania odbywwają się na małej scenie ustawianej w centrum Głuchołaz. Wyniki ogłaszane są podczas sobotniego koncertu na scenie głównej. W tym roku jury postanowiło w tym roku nagrodzić:

  • I miejsce - Sebastian Kuubiak
  • II miejsce - Zespół POD PRĄD
  • III miejsce - Zespół Ponad Chmurami

Wyróżnienia:

  • 1. wyróżnienie - Kamień na kamieniu
  • 2. wyróżnienie - Hania Czajkowska
  • 3. wyróżnienie - Agnieszka Polak

Nagroda Publiczności: Kamień na kamieniu

Niedziela (16 lipca) będzie tradycyjnie dniem czeskiej piosenki - Trampská Hudba. Gwiazdą koncertu sąsiadów zza miedzy będzie Pokáč - piosenkarz i autor tekstów. Gra na gitarze i ukulele. W utworach często wykorzystuje sarkazm, ironię i hiperbolę. W piosenkach dotyka przede wszystkim tematykę życia codziennego. Na zakończenie festiwalu będzie mocny akcent polski. Czterodniową imprezę zwieńczy koncert wieczorny Tadeusza Woźniaka.

Koncerty główne odbywają się w Muszli Leśnej w Parku Zdrojowym w Głuchołazach.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glucholazy.naszemiasto.pl Nasze Miasto