Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wycieczki rowerowe do 33 km od Głuchołaz. Pomysły na jednodniową wyprawę. Gdzie w weekend 30 - 31 marca?

Redakcja Strony Podróży
Redakcja Strony Podróży
Wideo
od 16 lat
Rozglądasz się za pomysłem na wyprawę rowerową z Głuchołaz? Podpowiadamy, gdzie warto się wybrać. Wybraliśmy 5 ciekawych tras. Są zróżnicowane pod względem trudności czy dystansu, dzięki temu każdy może znaleźć coś dla siebie. Razem z Taseo proponujemy Wam 5 tras na wycieczkę rowerową w odległości do 33 km od Głuchołaz. Co tydzień wybieramy inny zestaw. Sprawdź, jakie trasy rowerowe niedaleko Głuchołaz warto sprawdzić w weekend.

Spis treści

Ścieżki rowerowe w pobliżu Głuchołaz

We współpracy z Traseo przygotowaliśmy dla Was 5 tras rowerowych w odległości do 33 km od Głuchołaz, które sprawdzili inni rowerzyści. Wybierz najlepszą dla siebie.

Jazda rowerem to bardzo lubiana forma aktywności szczególnie w ciepłych miesiącach. Oczywiście nie tylko. Najwięksi pasjonaci jeżdżą rowerem przez cały rok. Nic w tym dziwnego, ponieważ rower daje nam wiele korzyści. Ruch jest dobry dla naszego zdrowia, a przy okazji możemy odwiedzić ciekawe miejsca. Można również wybrać rower jako środek lokomocji i dojeżdżać nim do pracy czy na zakupy.

Jeśli więc szukasz pomysłów na trasy w okolicy miejsca zamieszkania, bardzo dobrze trafiłeś. Poniżej przedstawiamy 5 wybranych tras, które polecane są przez innych użytkowników. Wracaj do tego artykułu regularnie, ponieważ będzie on aktualizowany i będą pojawiać się nowe trasy.

Zanim wyruszysz w trasę, upewnij się, jaka będzie pogoda. W sobotę 30 marca w Głuchołazach ma być 21°C. Nie powinno padać.

🚲 Trasa rowerowa: Krzyże pokutne pojednania Jasienica G , Białą Nyska , Kępnica , Wierzbięcice , Domaszkowice

  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 64,81 km
  • Czas trwania wyprawy: 4 godz. i 14 min.
  • Przewyższenia: 141 m
  • Suma podjazdów: 606 m
  • Suma zjazdów: 605 m

Rowerzystom z Głuchołaz trasę poleca Januszek_44

Kolejna trasa w poszukiwaniu krzyży pojednania . Tym razem auto pozostawiłem w czeskiej miejscowości Vidnava . Urocze miasteczko , ze sporym rynkiem , gdzie można spokojnie pozostawić auto . Pierwszy krzyż pokutny odnajduje w kościele w Jasienicy Górnej , leży sobie spokojnie po lewej stronie przy wejściu do kościoła . Kościół był otwarty więc dziś się udało . Teraz już jadę do Białej Nyski , tu krzyż znalazłem koło kościelnego muru . W Kępnicy odnajduje kolejny krzyż wmurowany w mur kościelny , tuż przy schodach wejściowych do kościoła . W Wierzbięciach dwa kolejne krzyże , jeden w zasadzie na wprost sklepu spożywczego, drugi nieco dalej , przy drodze , uszkodzony podczas wypadku drogowego , uszkodzony . Ma zostać przeniesiony do muzeum w Nysie . I ostatni największy krzyż przy kościele w Domaszkowicach . Po drodze był jeszcze krzyż w Niwnicy ...ale jakoś go pominąłem , może następnym razem
Nawiguj


🚲 Trasa rowerowa: Karlova Studanka

  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 85,12 km
  • Czas trwania wyprawy: 4 godz. i 59 min.
  • Przewyższenia: 1 212 m
  • Suma podjazdów: 2 226 m
  • Suma zjazdów: 3 210 m

Januszek_44 poleca trasę mieszkańcom Głuchołaz

XVIII-wieczne uzdrowisko z charakterystyczną drewnianą zabudową od lat przyciąga nie tylko wypoczywających w sanatoriach, ale i miłosników górskich wędrówek, wodospadów i innych atrakcji przyrodniczych Gór Opawskich.
29.05.2008

Klimat Karlovej to połączenie ciszy małego górskiego miasteczka, osnutego często mgłami schodzącymi z gór, to szum Bilej Vody i wodospadu, który jest szczególną atrakcją w maju, gdy topnieją sniegi na okolicznych szczytach, a obfite deszcze (jak w tym roku) hojnie zasilają kilkupoziomowy spadek rzeki. Na ulicach sporo turystów niemieckich, przemyka między kortami, ośrodkami sanatoryjnymi i basenami z podgrzewaną wodą. Wielu spaceuje z kijkami, wybierając ruch na górskich trasach w stylu nordic walking. Ostre górskie powietrze i silne nieraz wiatry powodują, że zazwyczaj jest tu dużo chłodniej niż w sąsiednich miejscowościach, położonych nieco niżej w drodze do Jesenika czy Zlatych Horów.

Karlova to także piękne parki z roślinnością niczym w elegenckim ogrodzie botanicznym, to dobra i niedroga czeska kuchnia, to najlepsza wypadowa na trasy narciarskie w całych Górach Opawskich - dla narciarzy zjazdowych i biegowych, którzy stąd wyruszyć mogą na szlaki Pradziada (Praded - 1491 m n.p.m.), będące od maja świetnymi rozległymi trasami rowerowymi, w sumie oferującymi kilkaset km o róznym stopniu trudności i róznicy wzniesień. Blisko stąd zarówno do Owczarni (ok. 7 km asfaltową drogą leśną), gdzie znajdują się wyciągi narciarskie, a także na sam szczyt Pradziada (3 km dalej), do Vrbna pod Pradedem (8 km), gdzie znajduje się najbliższy supermarket, Ludvikova, z ofertami agroturystycznymi nad rzeką Białą (Bila Voda). Sama Karlova Studanka znajduje się 6 km od trasy Jesenik-Bruntal.

Okoliczne liczne zimne źródła żelazistych wód mineralnych można kosztować np. w drewnianej pijalni miejskiej przy głównej ulicy miasteczka, które można przejść w ciągu 20 min. na całej jego długości.
Nawiguj


🚲 Trasa rowerowa: Nysa -- Kamieniec Ząbkowicki

  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 65,88 km
  • Czas trwania wyprawy: 8 godz. i 23 min.
  • Przewyższenia: 109 m
  • Suma podjazdów: 524 m
  • Suma zjazdów: 451 m

AlterSpider poleca trasę mieszkańcom Głuchołaz

Dziś wyprawa Nysa - Kamień Ząbkowicki a w niej :

Dom Wagi Miejskiej (niem. Waagehaus Kämmereigebäude) – zabytkowy budynek przy ulicy Sukienniczej, w bloku kamienic śródrynkowych w Nysie.

Wieża Wrocławska (Wieża Bramy Wrocławskiej, Biała Wieża) – gotycka budowla obronna, jedna z kilku zachowanych części średniowiecznych obwarowań miejskich Nysy, wraz z Wieżą Ziębickią i fragmentami murów obronnych.

Fort II, albo Regulicki jest najdalej na północ wysuniętym dziełem nyskiej twierdzy. Konstrukcyjnie niemal identyczny z fortem I, i również jak on powstał jako dzieło prowizoryczne w latach 1865-66 i przebudowany na fort stały w latach 1871-73. Posiada narys czworobocznej lunety z wklęsłą ścianą szyjową. Jest fortem jednowałowym z trawersami i schronami na wałach dla piechoty i artylerii. Pod wałami znajdują się kazamaty koszarowo gospodarcze. W przeciwieństwie do swego bliźniaka fort III posiada chodniki przeciwminowe. Mur szyjowy niski umożliwiał wgląd i ostrzał z Obwałowań Wysokich znajdujących się zaledwie 550 m stąd.
Od 1934 roku służył jako magazyn sprzętu wojskowego, po roku 1945 również.
Obecnie gospodarzem obiektu jest Fundacja Twierdza Nysa i w sezonie turystycznym jest udostępniony do zwiedzania.

Fort Bombardierski założony na narysie kleszczowym 4 ramiennej gwiazdy z północnym ostrzem lekko zaokrąglonym. Wielkością cały fort odpowiada rozmiarom jednego naroża Fortu Prusy. Wały ziemne oskarpowane cegłą z profilem dla piechoty i trzema ławami artyleryjskimi w narożach oraz pochylniami wjazdowymi z poziomu dziedzińca . Pod wałami kazamaty koszarowo-magazynowe. Brama wjazdowa w formie przecięcia wału pośrodku kleszcza południowego. Oskarpowanie kleszcza północnego zniszczone. Sucha fosa z oskarpowanym cegłą przeciwstokiem przegrodzona murem /grodzią/ przy ostrzu północnym i wschodnim tj. na stykach z dalszymi obwarowaniami. Fort użytkowany przez wojsko /hodowlę świń/ ulega dewastacji zarówno od strony dziedzińca i kazamatów jak roślinności na wałach i przedstoku.

Zamek w Otmuchowie – budowla wzniesiona w średniowieczu, rozbudowana w latach 1585–1596 w stylu renesansowym, przebudowana w XVII w. w stylu barokowym, rezydencja biskupów wrocławskich do 1810.

Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim – monumentalny zabytkowy pałac neogotycki z XIX wieku znajdujący się w mieście Kamieniec Ząbkowicki w województwie dolnośląskim.
Nawiguj


Jaka będzie pogoda?

🚲 Trasa rowerowa: Jezioro Nyskie - rowerem dookoła

  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 36,46 km
  • Czas trwania wyprawy: 6 godz. i 30 min.
  • Przewyższenia: 284 m
  • Suma podjazdów: 2 790 m
  • Suma zjazdów: 2 782 m

Rowerzystom z Głuchołaz trasę poleca Mar-ek

Trasa łagodna, przyjemna, lekko terenowa o zróżnicowanym podłożu. Dobra na rodzinne wycieczki.
Konieczne jest przejechanie mostem nad Nysą, który jest cześcią obwodnicy Otmuchowa. Jest problem z zejściem z mostu po stronie południowej na ścieżki na wale przeciwpowodziowym.
Nawiguj


Sprawdź rowery i akcesoria dla Ciebie

Materiały promocyjne partnera

🚲 Trasa rowerowa: Rowerem na wieżę widokową Hranicny Vrch

  • Stopień trudności: 3.0
  • Dystans: 64,79 km
  • Czas trwania wyprawy: 6 godz. i 27 min.
  • Przewyższenia: 311 m
  • Suma podjazdów: 1 039 m
  • Suma zjazdów: 1 019 m

Januszek_44 poleca trasę mieszkańcom Głuchołaz

Dziś padło na Prudnik. 37 lat temu w znajdujących się tam wtedy koszarach zameldowałem się celem odbycia zasadniczej służby wojskowej. Na bramie, gdzie teraz jest tablica pamiątkowa, wisiał baner z napisem "Witamy was", a z tyłu "Mamy was". W jednostce na szkole podoficerskiej spędziłem 4 miesiące, praktycznie nie opuszczając koszar. Dziś po opuszczonych koszarach mogłem przejechać się rowerem. Pewnie brzmiały tam jeszcze zwrotki wojskowych piosenek "Kalina, malina", "Piechota"... i wymarsze na słynne wzgórze 108. Po chwilach zadumy ruszam w stronę słynnego wzgórza i poligonu. Dalej do czeskiej granicy i przez ponad 30 km szutrowo-błotnistych dróg odwiedzam kolejne wieże widokowe. Najładniejsza, a zarazem bezpłatna, znajduje się na Hranicnym Vierchu.
Przemierzyłem ładny kawałek dość dzikich i pustych Gór Opawskich.
Nawiguj


Pora na serwis roweru?

traseo

Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.

Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!

Okazje

Kochasz rower ale zakupy robisz rozważnie? Sprawdź kody rabatowe EMPIK oraz promocje i zniżki w innych sklepach online!

Zadbaj o rower

Utrzymywanie roweru w odpowiednim stanie technicznym to klucz do sukcesu. Co najmniej raz w roku rób przegląd swojego jednośladu. Idealnie jest robić to dwukrotnie - przed oraz po sezonie. W Internecie znajdziesz wiele poradników na ten temat, jak robić to poprawnie. Możesz również oddać swój sprzęt to serwisu rowerowego.

Sprawność roweru przełoży się na komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy. Jeśli regularnie będziesz go serwisować na pewno dłużej Ci posłuży.

Akcesoria rowerowe - co warto mieć?

Akcesoria rowerowe możemy podzielić na te niezbędne oraz dodatkowe. Wymagane jest:

  • oświetlenie, które nie zawsze jest na wyposażeniu, gdy kupujemy rower
  • a także dzwonek. Tak jak w przypadku lamp, najczęściej trzeba go dokupić.

Lampka z przodu powinna być biała, a z tyłu czerwona. Przy wybieraniu dzwonka zwróć uwagę na dźwięk, jaki wydaje.

Z dodatkowego wyposażenia warto wybrać:

  • błotniki - szczególnie istotne są, gdy nie zraża Cię brzydka pogoda do jazdy
  • odblaski na koła, bagażnik oraz siodełko - dla zwiększenia widoczności
  • stopka lub inaczej nóżka - by móc zaparkować rower
  • zapięcie do roweru - by móc go bezpiecznie spuścić z oczu
  • saszetka na rower - często z przeźroczystym przodem i specjalną kieszonką na telefon, by móc widzieć ekran podczas jazdy
  • uchwyt na bidon oraz bidon
  • koszyk na rower - jeśli chcesz nim jeździć na zakupy
  • fotelik dla dziecka - dla rodziców
  • pompka
  • stojak rowerowy - jeśli będziesz samodzielnie serwisować rower
  • akcesoria i narzędzia do serwisowania roweru

Omówiliśmy przydatne akcesoria rowerowe, to teraz czas na strój na rower. Oczywiście wygodne, sportowe buty oraz strój to podstawa. Ciekawą alternatywą są specjalnie spodenki, majtki lub legginsy na rower, które zapobiegają obtarciom i bólom. Przydatne będą również rękawiczki na rower, czapka z daszkiem lub zwykła oraz okulary - niekoniecznie przeciwsłoneczne. Okulary rowerowe są specjalnie dopasowane do twarzy, by nie odstawały. Znajdziesz takie przeciwsłoneczne oraz z przeźroczystymi szkiełkami, które chronią oczy przed owadami i wysuszaniem oczu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na glucholazy.naszemiasto.pl Nasze Miasto