Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rezygnacja z PPK. Do kiedy można to zrobić i jak wypełnić druk z oświadczeniem o rezygnacji?

TJW
Czy trzeba odkładać w PPK na emeryturę i jak zrezygnować z udziału w Pracowniczych Planach Kapitałowych?
Czy trzeba odkładać w PPK na emeryturę i jak zrezygnować z udziału w Pracowniczych Planach Kapitałowych? Fot. Wojciech Gadomski / Polskapresse
Co musi zrobić pracownik, żeby zrezygnować z udziału w PPK - Pracowniczych Planach Kapitałowych? PPK to program dodatkowego i dobrowolnego oszczędzania na emeryturę, przeznaczony dla pracujących Polaków. PPK umożliwiają gromadzenie oszczędności wypłacanych po przejściu na emeryturę. Sporo osób nie przystępuje jednak do programu PPK wybranego przez firmę, by oszczędzać na emeryturę.

PPK to dobrowolny system gromadzenia oszczędności dla wszystkich zatrudnionych płacących składki na ZUS, niezależnie od formy zatrudnienia.

Rząd PiS wprowadzając Pracownicze Plany Kapitałowe, wskazywał, że wprowadzenie powszechnego, długoterminowego oszczędzania jest konieczne, bo 3/4 Polaków nie odkłada pieniędzy na starość, podając jako powód brak wystarczających środków na ten cel lub ich brak.

Właśnie dlatego za stworzenie PPK odpowiedzialny jest pracodawca, a wpłaty na rachunek PPK pochodzą z trzech źródeł:

  • od pracodawcy
  • od pracownika
  • od państwa.

Gromadzone pieniądze są inwestowane w fundusze zdefiniowanej daty, które różnicują ryzyko ze względu na wiek uczestnika PPK. Kontrolę nad programem sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego.

Do Pracowniczych Planów Kapitałowych do końca 2020 roku przystąpiło prawie 1,7 mln Polaków. Udział w PPK po wdrożeniu pierwszych trzech etapów wynosi 30 procent. To oznacza, że większość pracowników rezygnuje z udziału w programie.

PPK - Pracownicze Plany Kapitałowe są dobrowolne

Każdy pracownik jest zapisywany do PPK automatycznie, ale może się z niego wycofać w każdym momencie. Wystarczy złożyć pisemną deklarację u pracodawcy (najczęściej w dziale kadr).

Założona jest jednak możliwość ponownego powrotu do programu – co cztery lata pracodawca ma informować pracownika, który złożył deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do Pracowniczego Planu Kapitałowego, o ponownym dokonywaniu wpłat.

Oznacza to, że jeśli uczestnik PPK będzie chciał zrezygnować z dokonywania wpłat do PPK, to co 4 lata będzie musiał składać stosowną deklarację.

Jednocześnie uczestnik PPK, który zrezygnował z udziału w programie, w każdym momencie będzie mógł ponownie do niego przystąpić.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rezygnacja z PPK. Do kiedy można to zrobić i jak wypełnić druk z oświadczeniem o rezygnacji? - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto