Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rehabilitacja po COVID-19. Ministerstwo Zdrowia zapowiada szeroki program

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Rehabilitacja po Covid 19 w szpitalu SP ZOZ w Głuchołazach
Rehabilitacja po Covid 19 w szpitalu SP ZOZ w Głuchołazach Krzysztof Strauchmann
O rehabilitacji osób, które przechorowały COVID-19 Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek, 2 kwietnia. Rehabilitacja ma być prowadzona w domu pacjenta, w przychodni, a także w szpitalnych oddziałach rehabilitacji, zakładach rehabilitacji leczniczej i uzdrowiskach.

Rehabilitacja po COVID-19. Gdzie będzie prowadzona?

Czas trwania rehabilitacji COVID-19 będzie wynosił od 2 do 6 tygodni, przy czym rehabilitacja rozpoczynać się będzie nie później niż 6 miesięcy od zakończenia leczenia.

Wszystko będzie finansowane z funduszu przeciwdziałania Covid-19, który rząd uzyskał przez emisję obligacji skarbu państwa.

Szpitale i przychodnie, które zostaną wpisane do wykazu podmiotów świadczących takie usługi, dostaną pieniądze na taką działalność.

- Zależy na nam szerokim dostępie ozdrowieńców do świadczeń szeroko rozumianej rehabilitacji pocovidowej – mówi minister zdrowia Adam Niedzielski. – Dlatego do udzielenia takich świadczeń będzie mógł się zgłosić każdy podmiot medyczny, oczywiście spełniając wyznaczone kryteria.

Rehabilitacja po COVID-19. Dla kogo?

W Polsce już ponad 2 miliony osób przechorowało Covid-19. Dotychczas ozdrowieńcy z największymi problemami pulmonologicznymi, kardiologicznymi czy neurologicznymi byli kierowani przez specjalistów do szpitalnych oddziałów rehabilitacji pulmonologicznej.

Są dwa takie oddziały, oba w Głuchołazach na Opolszczyźnie. Łącznie mogą przyjąć 43 pacjentów. Od września 2020 roku w szpitalu MSWiA w Głuchołazach uruchomiony został pilotażowo jedyny w Polsce oddział rehabilitacji po Covid-19. Chętnych jest wielokrotnie więcej niż oddział może przyjąć.

Pacjenci po ciężkim Covid-19 wymagają kompleksowej rehabilitacji, która jest możliwa tylko w warunkach szpitalnych lub sanatoryjnych. Pulmonolog musi zdecydować jakie dać mu leki, ile podać tlenu, rehabilitant dopasowuje ćwiczenia fizyczne. Czasem musi go skonsultować kardiolog czy psychiatra, wymaga spotkań z psychologiem.

- Przyjmowaliśmy pacjentów leżących, przywiezionych na noszach, z cewnikiem, pampersem, nie jedzących samodzielnie, wymagających karmienia - opowiada w lutym tego roku w wywiadzie dla NTO dr Irena Zięba-Małachowska, kierownik oddziału rehabilitacji pulmonologicznej SP ZOZ w Głuchołazach. - Trzeba było ich nauczyć siadania, chodzenia, a potem dopiero zaczynała się nauka poprawnego oddychania, ćwiczenia przeponą, inhalacje, oklepywanie oraz usprawnianie całego organizmu.

- Generalnie procedury rehabilitacji są zbliżone do tego, co robimy w rehabilitacji pulmonologicznej. Dużo wysiłku fizycznego, ale kontrolowanego i odpowiednio dozowanego – mówi Wiktor Grubiak, szef działu rehabilitacji w SP ZOZ Głuchołazy. - Codziennie po 2 spacery, krótki i dłuższy, dużo ćwiczeń oddechowych, wysiłkowych, bo powodują, że płuca i cały organizm zaczyna inaczej pracować.

Rehabilitacja pocovidowa. Na co można liczyć?

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia w zakres rehabilitacji pocovidowej wejdą m.in.:

  • kinezyterapia ze szczególnym uwzględnieniem treningu wytrzymałościowego, ćwiczeń oddechowych, ćwiczeń efektywnego kaszlu, ćwiczeń ogólnousprawniających
  • inhalacje indywidualne
  • treningi marszowe
  • balneoterapia – wg indywidualnych wskazań
  • masaż – wg indywidualnych wskazań
  • hydroterapia, fizykoterapia – wg indywidualnych wskazań
  • treningi relaksacyjne
  • edukacja zdrowotna i promocja zdrowia, w tym np. nauka prawidłowej techniki używania inhalatorów, eliminacja nałogów i innych czynników ryzyka chorób cywilizacyjnych, prozdrowotna modyfikacja stylu życia
  • leczenie dietetyczne – wg indywidualnych wskazań
  • wspomaganie rehabilitacyjne schorzeń współistniejących
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rehabilitacja po COVID-19. Ministerstwo Zdrowia zapowiada szeroki program - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na nysa.naszemiasto.pl Nasze Miasto