Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Opolskie. Czy powstanie tu Park Narodowy Puszczy Śląskiej?

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Stobrawski Park Krajobrazowy istnieje od 1999 r. Obejmuje ponad 52 tys. ha. To na jego terenie mógłby zostać wydzielony park narodowy.
Stobrawski Park Krajobrazowy istnieje od 1999 r. Obejmuje ponad 52 tys. ha. To na jego terenie mógłby zostać wydzielony park narodowy. archiwum SPK
W Śląskiej Krainie Przyrodniczo-Leśnej na Nizinie Śląskiej dotychczas nie utworzono parku narodowego. Od kilku lat taki pomysł poddają pod rozwagę opolscy przyrodnicy. Temat wrócił przy okazji odkrycia rysia w stobrawskich lasach.

Rysia na terenie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego w listopadzie zauważył opolski biolog dr Grzegorz Kłys. - To dobry znak na powrót tych dzikich kotów do naszych lasów - mówił.

Obecność zwierzęcia potwierdził pracownik Stobrawskiego Parku Krajobrazowego, a pod naszym tekstem o tej obserwacji pojawił się też taki komentarz: "5 stycznia widziałem podobne zwierzę przy drodze "na wysokości" starej cegielni na Ligocie Dolnej, koło Kluczborka".

Gdyby ten największy europejski dziki kot zadomowił się w opolskich lasach, mógłby być kolejną atrakcją parku narodowego na Opolszczyźnie. Pomysł jego utworzenia zaprezentowali kilka lat temu przyrodnicy z Uniwersytetu Opolskiego i Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych, wśród nich dr Grzegorz Kłys i Ireneusz Hebda, dyrektor parku.

Czy powstanie Park Narodowy "Puszczy Śląskiej"?

Przy okazji opowieści o rysiu dr Kłys przypomniał o tej inicjatywie.

"W Śląskiej Krainie Przyrodniczo-Leśnej na Nizinie Śląskiej dotychczas nie utworzono parku narodowego, mimo że znajdują się tu enklawy przyrody o unikatowej w skali kraju wartości oraz o zakorzenionych w świadomości mieszkańców regionu wartościach przyrodniczo-kulturowych" - pisali w 2016 roku w Acta Geographica Silesiana Ireneusz Hebda, Grzegorz Kłys i Arkadiusz Nowak.
[przycisk_galeria]
I dalej podawali, że "na proponowanym do ochrony obszarze występuje około 50 gatunków roślin prawnie chronionych, 16 gatunków z Polskiej Czerwonej Listy oraz około 130 gatunków rzadkich. Do rozrodu przystępuje tu około 250 chronionych gatunków zwierząt (w tym 165 gatunków ptaków). Wśród nich jest 47 gatunków z krajowych czerwonych list oraz 18 gatunków bliskich zagrożenia w swoim globalnym zasięgu".

Wskazywali, że ochronie w ramach parku powinien podlegać jeden z większych i ważniejszych w południowej Polsce obszarów wydmowych, a siecią obszarów chronionych „Natura 2000” objęte są już „Grądy Odrzańskie” (ze względu na ochronę ptaków), „Lasy Barucickie” (specjalne siedliska) oraz „Łąki w okolicach Karłowic nad Stobrawą”.

Park Narodowy "Puszczy Śląskiej" miałby zostać wydzielony ze Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Dr Grzegorz Kłys mówi, że są ku temu idealne warunki, bo wskazany obszar jest słabo zaludniony. - Jedynym problemem może być zaprzestanie eksploatacyjnej gospodarki leśnej na tym terenie, ale park przyciągnie turystów, więc w ogólnym rozrachunku przyniesie także korzyści ekonomicznie - przekonuje dr Kłys.

Trwa głosowanie...

Czy powinien zostać utworzony Park Narodowy na Opolszczyźnie?

Ireneusz Hebda, dyrektor Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych, pytany o szanse na realizację pomysłu utworzenia parku narodowego w Opolskiem mówi, że potrzebne jest do tego zaangażowanie naukowych, organizacji ekologicznych, ale też przyzwolenie społeczeństwa.

- Przed złożeniem wniosku konieczne jest przeprowadzenie badań, inwentaryzacja zasobów przyrodniczych, waloryzacja pod kątem utworzenia parku narodowego i wreszcie złożenie wniosku - wyjaśnia.

Stobrawski Park Krajobrazowy jest jednym z największych w kraju - zajmuje 52 636,5 ha. Występują w nim m.in.: długosz królewski, kotewka orzech wodny, salwinia pływająca, lilia złotogłów, wawrzynek wilczełyko, rosiczka okrągłolistna, centuria pospolita, łuskiewnik różowy oraz liczne storczyki. Żyje na przykład: wydra, bóbr, kormoran, bielik i zimorodek oraz największa ważka europejska – husarz władca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto