Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa uchwała smogowa na Opolszczyźnie. Jakimi paliwami zakażą palić? Trwają konsultacje w tej sprawie

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
Smog to jeden z największych problemów Opolszczyzny.
Smog to jeden z największych problemów Opolszczyzny. arkadiusz wojtasiewicz/polskapress
Zapisane mają być w niej m.in. konkretne daty likwidacji kopciuchów. Eksperci mówią jednak, że ograniczenia prawne wciąż są zbyt liberalne i nie służą szybkiej poprawie jakości powietrza.

Obowiązująca uchwała antysmogowa sejmiku województwa opolskiego została wprowadzona w 2017 roku. Zakazuje ona spalania w kotłach mułu i flotokoncentratu, czyli paliw węglowych o uziarnieniu do 3mm.

Ponadto nie pozwala ona wrzucanie do pieca węgla brunatnego, mieszanek z wykorzystaniem mułów i flotu oraz drewna i biomasy drzewnej o wilgotności powyżej 20 proc. W uchwale i tzw. programie ochrony powietrza zapisano także konieczność likwidacji tzw. kopciuchów, czyli pieców nie spełniających określonych norm.

- Uchwała była jedną z pierwszych w Polsce i trzeba przyznać, że nie była zbyt restrykcyjna - uważa Manfred Grabelus, dyrektor departamentu ochrony środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Opolu.

Celem uchwały była poprawa jakości powietrza w regionie, ale nie specjalnie się to udało. Jesienią i zimą nad Opolszczyzną wciąż bardzo często unosi się smog, a naukowcy szacują, że rocznie z powodu zapylenia powietrza umiera przedwcześnie nawet 1000 mieszkańców regionu.

W niektórych opolskich miastach, takich jak na przykład Nysa liczba tzw. dni smogowych przekracza 40 w ciągu roku. Prawdopodobnie jeszcze gorzej niż w dużych miejscowościach jest we wsiach, ale tam nikt nie bada nawet jakości powietrza.

Władze województwa pracują nad nową uchwałą antysmogową, która ma przyspieszyć poprawę jakości powietrza. Właśnie trwają konsultacje społeczne w tej sprawie. Projekt uchwały można znaleźć na stronie opolskiego urzędu marszałkowskiego. Główne zmiany to rozszerzenie listy zakazanych paliw o torf, a także wprowadzenie dat granicznych do korzystania z kopciuchów.

Gdzie i kiedy nie będzie można korzystać z węgla?

W dokumentacji związanymi z nowymi przepisami zapisano także tematy "wymagające rozważenia w pracach nad zmianami do uchwały antysmogowej. I tak proponowane jest:

  • Określenie stref, w których wprowadzone zostałyby ograniczenia i zakazy np. zakaz montażu węglowych systemów grzewczych w przypadku możliwości przyłączenia budynku do sieci gazowej lub miejskiej sieci ciepłowniczej.
  • Wprowadzenie całkowitego zakazu ogrzewania paliwami stałymi na terenach objętych sieciami ciepłowniczymi.
  • W miastach, w których funkcjonuje sieć ciepłownicza, objecie dopłatami finansowanie przyłączy do istniejących sieci, a dopiero w kolejnych lub w mniejszym procencie do wymiany kotłów na ekologiczne.

Zmiany w prawie powinny jedna sięgać jeszcze dalej- uważają ekolodzy. - Pierwsza uchwała niewiele wniosła, straciliśmy kilka lat. W kolejnej powinny się pojawić konkretne i daleko idące przepisy możliwe jak najbardziej odchodzące od tradycyjnych źródeł ciepła, takich jak węgiel - twierdzi opolska ekolożka prof. Krystyna Słodczyk.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowa uchwała smogowa na Opolszczyźnie. Jakimi paliwami zakażą palić? Trwają konsultacje w tej sprawie - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto