Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

NIK o szczepieniach na Covid 19: Nie uratowały 7 tysięcy ludzi. Generalnie wyhamowały jednak pandemię

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Archiwum
Po uruchomieniu w Polsce akcji masowych szczepień na Covid 19 ilość hospitalizacji wyraźnie spadła. Nie wszyscy jednak w pełni zaszczepieni uniknęli zachorowania i śmierci.

Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła realizację Narodowego Programu Szczepień przeciwko Covid 19 w okresie od początku roku 2021 do 8 lutego tego roku. Izba nie ma zastrzeżeń do organizacji akcji, którą Narodowy Fundusz Zdrowia przeprowadził i rozliczył rzetelnie.

Dane ujawnione przez NIK pokazują, że nie wszystkich pełne zaszczepienie uchroniło przed zachorowaniem. Ponad 11 tysięcy osób, które przyjęły pełną dawkę szczepionki, trafiło jeszcze w roku 2021 do szpitala, z czego ponad tysiąc osób w stanie na tyle ciężkim, że wymagało wspomagania oddechu.

7340 osób w pełni zaszczepionych zmarło na Covid 19, z czego 30 procent w okresie do 5 miesięcy od przyjęcia drugiej dawki, a więc w okresie aktywności szczepionki. Są to dane tylko z roku 2021.

Szczepienia wyraźnie odciążyły jednak system opieki medycznej, a zwłaszcza obłożenie szpitali chorymi z koronawirusem. Liczba takich hospitalizacji spadła w Polsce z 186 tysięcy w I połowie roku 2022, do 93 tysięcy w drugiej połowie roku.

Do końca grudnia ubiegłego roku pełną dawkę szczepionki na Covid 19 przyjęło 20,8 miliona Polaków. Najwięcej w województwie mazowieckim (61 procent populacji), najmniej w podkarpackim (41 procent). Analiza statystyczna pokazuje, że najchętniej szczepiły się osoby starsze. W grupie wiekowej 61 – 70 lat zaszczepionych zostało 74 procent populacji. W grupie wiekowej 31 – 40 lat już tylko 53 procent, a wśród młodzieży (12 – 17 lat) tylko co trzecia osoba przyjęła szczepienie. Rodzice zdecydowali się zaszczepić tylko 6,5 procent dzieci w wieku 5 – 11 lat.

Akcja szczepień kosztowała w ubiegłym roku 2,5 miliarda złotych.

W województwie opolskim Sanepid w 2021 roku odnotował 67,5 tysiąca zakażeń i zachorowań na Covid 19. Zmarło 1750 osób (1047 osób zmarło w roku 2020 na Covid 19).

Największą liczbę zachorowań w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców zanotowano w powiecie kędzierzyńsko – kozielskim i w Opolu. Prawie dwa razy rzadziej chorowano w powiecie oleskim.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: NIK o szczepieniach na Covid 19: Nie uratowały 7 tysięcy ludzi. Generalnie wyhamowały jednak pandemię - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na glucholazy.naszemiasto.pl Nasze Miasto