Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ile mieszkań buduje się na Opolszczyźnie? Najnowsze dane GUS. Nysa rozbiła bank z pozwoleniami na budowę

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Ewelina i Krzysztof Szewczyk z Nysy w poniedziałek dostali klucze do mieszkania na nowym osiedlu przy ul. Franciszkańskiej w Nysie. Zbudowała je gminna agencja.
Ewelina i Krzysztof Szewczyk z Nysy w poniedziałek dostali klucze do mieszkania na nowym osiedlu przy ul. Franciszkańskiej w Nysie. Zbudowała je gminna agencja. Archiwum UM Nysa
W pandemicznym roku 2020 część Opolszczyzny przeżyła prawdziwy boom mieszkaniowy. Niektórym powiatowe zajrzała jednak w oczy stagnacja. GUS opublikował najnowsze dane na temat budownictwa mieszkaniowego.

Liderem tabeli opracowanej przez GUS jest powiat nyski. Starostwo w Nysie wydało pozwolenia lub przyjęło zgłoszenie budowy 989 mieszkań. W porównaniu do danych z 2019 roku wzrost był trzykrotny.

Żaden inny powiat nie przechodzi takiego budowlanego boomu. W 2020 roku liczba nowych budów obiektów mieszkaniowych wzrosła tam o 30 procent, a w 2021 może wzrosnąć nawet dwukrotnie.

Pracują na to głównie deweloperzy budujący w Nysie osiedla mieszkaniowe (ostatnio wydano pozwolenia na ok. 700 mieszkań). Nic dziwnego, skoro cena sprzedaży metra kwadratowego nowego mieszkania wzrosła w Nysie z 3 tysięcy złotych za metr w 2017 roku, do 5 tysięcy złotych w 2021 roku.

Według danych GUS generalne jednak spadła liczba nowych mieszkań, oddanych do użytku w miastach Opolszczyzny. W tym samym stopniu wzrosła ilość nowych mieszkań na wsi.

Kryzys budowlany zaczyna się w Opolu, gdzie inwestorzy wystąpili w 2020 o zgodę na budowę tylko 823 mieszkań. To o blisko połowę mniej niż w 2019 (1514 mieszkań).

Jeszcze niedawno co trzecie nowe mieszkanie na Opolszczyźnie powstawało w Opolu. Niebawem będzie to tylko co piąte.

Takiego spadku ruchu budowlanego nie zanotowano nawet w powiecie głubczyckim, który też wchodzi w budowlany kryzys.

Wygląda na to, że w pandemii liczba chętnych i gotowych na własne mieszkanie w stolicy województwa bardzo spadła, a deweloperzy szukają dla siebie nowych rynków w miastach takich jak Nysa czy Kluczbork.

Poza okolicami Nysy koniunktura budowlana kręci się w powiecie krapkowickim, gdzie wydano ponad dwa razy więcej pozwoleń niż w 2019 i rozpoczęto o 60 procent więcej nowych budów.

Rośnie liczba pozwoleń w powiecie prudnickim (o 45 procent) czy strzeleckim (o 30 procent).

Generalnie jednak w całym województwie – według analiz udostępnionych przez Urząd Statystyczny w Opolu – pandemiczny rok 2020 był gorszy od poprzedniego.

Wprawdzie nieznacznie (o pół procenta) wzrosła liczba nowych, dopiero rozpoczętych budów, ale spadła o 2 procent liczba wydanych pozwoleń. To z kolei jest najlepszym prognostykiem w budownictwie. W 2020 spadła też wyraźnie liczba mieszkań oddanych do użytku, choć w Polsce statystycznie było ich 6 procent więcej.

Budowane na Opolszczyźnie mieszkania prawie po połowie wznoszą deweloperzy (bloki wielorodzinne) oraz osoby prywatne (domy).

Budownictwo komunalne ma u nas śladowy charakter. Budujemy ogromne mieszkania i domy.

Średnia powierzchnia oddanego w 2020 lokalu, to 115 metrów, przy średniej krajowej 89 m kw. Średnia powierzchnia domu mieszkalnego to 155 metrów. Jednocześnie prawie co trzeci nowy dom jest wyposażony w kocioł do ogrzewania na paliwo stałe, a więc głównie węgiel. Ogrzewanie elektryczne czy pompę ciepła ma co dziesiąty dom.

Ulica Prószkowska - 5522 zł

Ceny mieszkań i domów w Opolu w lipcu 2021. Sprawdź, przy kt...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ile mieszkań buduje się na Opolszczyźnie? Najnowsze dane GUS. Nysa rozbiła bank z pozwoleniami na budowę - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto