Bieg Przyjaźni na pograniczu Polsko – Czeskim. 12 kilometrów przez granicę

Krzysztof Strauchmann
Bieg Przyjaźni na pograniczu Polsko – Czeskim. 12 kilometrów przez granicę Krzysztof Strauchmann
Jakub Nalepa, zawodnik głuchołaskiego klubu Juvenia, wygrał sobotni Bieg Przyjaźni na Podgraniczu. Po rocznej przerwie w spowodowanej pandemią w masowym biegu wzięło udział ponad 180 zawodników z Polski i Czech.

Od 2003 roku Głuchołazy organizowały Bieg Służb Mundurowych, nawiązując do wieloletnich związków przygranicznego miasta ze służbami.

W 2019 roku bieg zmienił charakter i nazwę. Jako Bieg Przyjaźni stał się imprezą transgraniczną, bowiem uczestnicy biegną malowniczą drogą z Głuchołaz do Zlatych Hor i wracają na metę w głuchołaskim Zdroju. Do biegu dopuszczono także osoby cywilne, choć wszystkie służby mundurowe nadal patronują imprezie i mają osobną klasyfikację.

Dystans liczy ponad 12 kilometrów po trudnym, górzystym terenie. Zwycięzcy tegorocznego biegu Jakubowi Nalepie pokonanie trasy zajęło 40 minut i 1 sekundę. Na mecie miał 1,5 minuty przewagi nad pozostałymi, całą powrotną drogę utrzymywał co najmniej 300-metrową przewagę.

Drugie miejsce zajął Szymon Halczak, a trzecie Kamil Makoś. Wśród pań najlepsza była Anna Ficner.