Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozbudowa Elektrowni Opole. Prawie 70 proc. prac przy nowych blokach ukończone!

Edyta Hanszke
Tak wygląda plac budowy nowych bloków Elektrowni Opole w styczniu 2017 roku.
Tak wygląda plac budowy nowych bloków Elektrowni Opole w styczniu 2017 roku. Archiwum PGE GiEK Przemysław Marcisz
Aktualnie na budowie pracuje ok. 4800 osób. Blok 5 ma być oddany do użytku w trzecim kwartale 2018 r., a blok 6 do końca pierwszego kwartału 2019 r.

Kontynuowane są prace budowlane (m.in. przy montażu konstrukcji stalowych budynków), montaże technologiczne (montaż zbiorników, pomp, rurociągów itp.) oraz montaż elektryczny (kable, silniki, transformatory, rozdzielnie). W chłodniach kominowych trwa montaż instalacji wewnętrznych - podaje Sandra Apanasionek, rzeczniczka prasowa PGE GiEK.

Zakończono montaż elewacji kotłowni bloku nr 5, a także instalację podstawowych urządzeń pomocniczych tj. zespołów młynowych, wentylatorów powietrza pierwotnego i wtórnego. Natomiast w kotłowni bloku nr 6 trwa montaż pakietów rur obiegów: pierwotnego i wtórnego oraz montaż drugorzędowej i trzeciorzędowej konstrukcji stalowej kotła oraz elewacji kotłowni.

Równocześnie trwają prace na maszynowniach nowych bloków. W maszynowni bloku nr 5 trwa montaż rurociągów WP, oraz SP/NP oraz skraplacza turbiny, głównych jej części oraz urządzeń pomocniczych turbozespołu. Budynek maszynowni jest zamknięty i ogrzewany w celu zachowania dodatnich temperatur na potrzeby montażu technologicznego. Analogicznie trwa montaż skraplacza turbiny bloku nr 6. Aktualnie trwają ostatnie przygotowania do montażu stojana generatora, którego waga wynosi ok 425 ton. Ostatnia faza transportu i posadowieniu go na swoim docelowym miejscu planowana jest na 30 stycznia 2017 r.

Zobacz: Tak powstaje blok 5 i 6 w Elektrowni Opole. Zobacz NOWE ZDJĘCIA

Warto dodać, że obecnie realizowane są także dwa istotne etapy z punktu widzenia montażu i rozruchu nowych kotłów parowych na blokach nr 5 i 6. Pierwszy etap dotyczy kotła nr 6 i jest związany z zakończeniem spawania rur wieszakowych wężownic przegrzewaczy. Pozwoli to na podniesienie całego pakietu wężownic o wadze 3200 ton stali na jego docelowe miejsce nad komorą paleniskową na poziomie 115 m.

– Operacja taka polega na podniesieniu rusztu wewnętrznego wraz z częścią konwekcyjną kotła do wysokości 115 m, a następnie przykręceniu go do rusztu zewnętrznego, na którym zawieszony będzie kocioł. Do tej operacji jest używanych osiem wciągników hydraulicznych – każdy o udźwigu 600 ton. Umiejscowienie wężownic na docelowej pozycji umożliwi rozpoczęcie najbardziej pracochłonnego etapu. Będzie to proces spawania wężownic do komór przegrzewaczy w ilości około 40 tys. połączeń spawanych ze wszystkich 65 tys., które muszą być wykonane na części ciśnieniowej kotła – informuje Daniel Kopczyński, specjalista ds. inwestycji, koordynator branży kotłowej w PGE GiEK.

Drugim istotnym etapem na placu budowy nowych bloków jest próba wodna kotła nr 5. – Obecnie zaawansowanie prac spawalniczych na kotle nr 5 jest na poziomie ponad 90 procent. Trwają ostatnie prace montażowe przed próbą ciśnieniową układu parowo-wodnego, która zaplanowana jest na pierwszy kwartał 2017 r. – dodaje Daniel Kopczyński.

Przeczytaj więcej: Rozbudowa Elektrowni Opole

Na początku grudnia 2016 r. zamknięto lej kotła na bloku nr 5. Na ukończeniu są także prace związane z połączeniem palników do ścian ekranowych oraz połączenia wężownic do komór przegrzewaczy. Po zakończeniu wszystkich prac montażowo-spawalniczych na części ciśnieniowej kotła, wykonawca przeprowadzi próbę wodną elementów ciśnieniowych przy ciśnieniach dochodzących nawet do 733 bar.

– Dokonano już wyboru firmy, która przeprowadzi próbę ciśnieniową kotła nr 5. Obecnie trwa uzgadnianie z wykonawcą dokumentacji i program organizacji robót dla tego zadania – dodaje Kopczyński.

Kotły parowe dla bloków nr 5 i 6 będą pracowały na parametrach nadkrytycznych. Podstawowe parametry kotłów to para świeża o ciśnieniu 25 MPa oraz temperaturze 603 °C. Wydajność parowa kotłów to 2455,2 ton pary na godzinę.

Aktualnie na budowie pracuje ok. 4800 osób. Blok 5 ma być oddany do użytku w trzecim kwartale 2018 r., a blok 6 do końca pierwszego kwartału 2019 r.

Budowa dwóch bloków energetycznych na węgiel kamienny o łącznej mocy 1800 MW w PGE GiEK Oddział Elektrownia Opole to największa inwestycja energetyczna w Polsce po 1989 roku. Sprawność wytwarzania energii elektrycznej nowych bloków ma wynosić ponad 45,5%. Bloki są zaprojektowane na 35 lat eksploatacji.

Nowe bloki 5 i 6 w Elektrowni Opole w istotny sposób przyczynią się do realizacji najnowszych celów unijnej polityki energetyczno-klimatycznej, ponieważ będą zastępować jednostki starszej generacji wycofywane z eksploatacji. Po oddaniu nowych jednostek Elektrownia Opole zaspokajać będzie 8 proc. obecnego krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną i będzie trzecią co do wielkości polską elektrownią.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto