Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek w Opolu. Propozycje dla najmłodszych i dla widzów dorosłych

Małgorzata Kroczyńska
27. Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek w Opolu
27. Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek w Opolu Fot. OTlIA/Krzysztof Ścisłowicz
27. Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek w Opolu potrwa od 4 do 9 maja. Jedenaście przedstawień konkursowych, siedem spektakli towarzyszących, warsztaty, spotkania z dramaturgami składają się na program 27. OFTL.

Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek w Opolu to najstarszy w kraju, prestiżowy przegląd dokonań całego środowiska lalkarskiego.

Opole jest jego gospodarzem od 1962 roku (impreza odbywa się w cyklu dwuletnim). Do tegorocznego konkursu rada artystyczna, spośród 40 zgłoszeń, zakwalifikowała 11 przedstawień, w tym dwa opolskie: „Liściki na wiatr” (już wyróżnione Złotą Maską!) i „Szpaka Fryderyka”.

-To jest zawsze trudny wybór, często między prostym spektaklem dla dzieci a wielką inscenizacją dla widzów dorosłych. Jedne i drugie znalazły się w programie 27.OFTL - mówi Krystian Kobyłka, dyrektor Opolskiego Teatru Lalki i Aktora, członek rady artystycznej OFTL. Trzy konkursowe inscenizacje adresowane do młodzieży i dorosłych to: „Sklepy cynamonowe” na podstawie prozy Brunona Schulza Teatru Lalki i Aktora z Kielc; „Bacon”, spektakl Teatru Malabar Hotel, dla którego inspiracją były utwory Szekspira, wywiady z wybitnym malarzem Francisem Baconem i twórczość Thomasa S. Eliota oraz „Sen nocy letniej” Williama Szekspira w interpretacji Teatru Lalek „Banialuka” z Bielska-Białej.

Konkursowe spektakle (każdy zostanie pokazany dwukrotnie) oceni i nagrody przyzna festiwalowe jury w składzie: Aneta Głuch, aktorka, reżyser, dziekan wydziału lalkarskiego szkoły teatralnej we Wrocławiu; Bożena Sawicka, teatrolog; Bogusław Kierc, aktor i reżyser; Leszek Mądzik, scenograf, reżyser, twórca i szef Sceny Plastycznej KUL oraz Paweł Czepułkowski, kompozytor.

Sprawdź: 27. Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek w Opolu [program]

Wokół festiwalu
Każda edycja OTLiA - poza konkursem - pełna jest artystycznych wydarzeń. W tym roku ta oferta jest szczególnie bogata. Po pierwsze - spektakle plenerowe na opolskim Rynku. 4 maja o 18.30 zaprezentuje się tam „Największy na świecie cyrk marionetek” Teatru Klinika Lalek, a 8 maja o godz. 21.00 Biuro Podróży pokaże „Carmen Funebre”, znany na świecie przejmujący spektakl, inspirowany wojną w Bośni.

Kolejne ważne wydarzenie 27. OFTL to „Waiting for the Rain”, widowisko firmowane przez opolskie „lalki” (reżyseria Krystian Kobyłka), a zrealizowane w ramach międzynarodowego projektu „Meeting the Odyssey”. Po zagranicznych wojażach spektakl wraca do Opola na festiwal.

W programie 27.OFTL jest też wiele okołofestiwalowych nowości. Pod hasłem „Akcja Edukacja” kryją się warsztaty dla dzieci, organizowane po wybranych przedstawieniach oraz spotkania dla nauczycieli o teatrze cieni, czyli umiejętności opowiadania obrazem i budowania teatralnej metafory.

W ramach imprez towarzyszących na 27. OFTL zagości przedstawienie adresowane do widzów najnajmłodszych - zaledwie dwulatków. Teatr Helios z niemieckiego Hamm uznawany jest za jedną z najlepszych na świecie scen lalkowych tworzących właśnie dla takich maluchów. W Opolu Helios pokaże spektakl pt. „Holzklopfen”, w którym każdy obraz, przedmiot, postać, a nawet każdy dźwięk wyczarowywane są z drewna. Dwóch mężczyzn - lalkarz i muzyk - zabiera maluchy do fascynującego świata drewnianych wizji i dźwięków.

Tegoroczny Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek w Opolu zakończy koncert gwiazdy. Na dużej scenie OTLiA przy ul. Kośnego wystąpi Stanisław Soyka (sobota, 9 maja, godz. 19.00).

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto