Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Książki o mafii. Coraz bardziej interesujemy się polską przestępczością zorganizowaną

Redakcja
Książki o mafii. Coraz bardziej interesujemy się polską przestępczością zorganizowaną
Książki o mafii. Coraz bardziej interesujemy się polską przestępczością zorganizowaną Mariusz Kapala
W tym roku wyszło kilka książek o polskiej przestępczości zorganizowanej. Choć od rozbicia największych grup przestępczych minęło ponad 10 lat, w ostatnich miesiącach coraz więcej książek dotyczy właśnie tego tematu.

Kiedy Jarosław S. "Masa" w 2014 roku opowiedział o działalności tzw. mafii pruszkowskiej na łamach książki - wywiadu rzeki - "O kobietach polskiej mafii", nie mógł się spodziewać że stanie się ona bestsellerem. W kolejnych miesiącach coraz więcej osób chciało się dowiedzieć, jak walczyli i imprezowali najbardziej znani gangsterzy.

Choć historie opowiedziane przez Masę były niekiedy brutalne, a wręcz obrzydliwe, perypetie chłopaków z podwarszawskiego Pruszkowa pociągały rzeszę młodych ludzi. Jak napisał Piotr Pytlakowski współautor jednej z pierwszych większych publikacji o polskiej mafii "Alfabet mafii", po wydaniu książki do redakcji przychodziło wiele maili z zapytaniem: "jak dołączyć do mafii?". Wiele osób z zapartym tchem czytało kolejne publikacje. A tych w kolejnych latach pojawiało się co nie miara.

Rok 2015 był jednak wyjątkowy. Za pewne za sprawą sukcesu książki Artura Górskiego: "O porachunkach polskiej mafii", w której Masa zdradza motywacje członków "pruszkowskich", bo tak nazywali gang policjanci. Kilka miesięcy później ten sam duet wypuszcza kolejną książkę "O bossach polskiej mafii". Tym razem dowiadujemy się jak żyli szefowie grup przestępczych w złotych dla nich czasach lat 90. Kilka słów jest również o ich dzisiejszym losie.

Ze względu na wzmożone zainteresowanie tematem, na rynku znalazły się kolejne, niezwykle interesujące publikacje. Wojciech Sumliński wydaje "Czego nie powie Masa o polskiej mafii". Pytlakowski Piotr wraz z byłym policjantem, który zwerbował Jarosława S. - Piotrem Wróblem wydają "Mój agent Masa". Te dwie pozycje pozostają w opozycji do książek firmowanych przez Masę. Piotr Wróbel przedstawia swoją wersję wydarzeń. Przypomnijmy, że został - jak się później okazało - niesłusznie oskarżony przez najbardziej znanego świadka koronnego. Na oczyszczenie z zarzutów czekał 10 lat. Niesłusznie przebywał w zakładzie karnym i został zwolniony z służby. Sumliński łączy gangsterów z pracownikami Wojskowych Służb Informacyjnych i stawia pytania o dalsze koneksje.

W ostatnich miesiącach aktywni są autorzy wspomnianego wcześniej "Alfabetu mafii". Duet Ornacka-Pytlakowski stworzyli "Wojny kobiet. Rzuciły wyzwanie sądom, policji i mafii". To historia największych przestępstw i wydarzeń związanych z gangami z perspektywy kobiet. Ewa Ornacka, razem z Karoliną Szymczyk-Majchrzak napisała również powieść "Pajęczyna strachu". Jest to historia handlu kobietami oparta na prawdziwych wydarzeniach. W roku 2015 zostało wydanych wiele świetnych książek o przestępczości zorganizowanej. Mam nadzieję, że w kolejnych latach również będziemy mogli sięgnąć po nowe, równie interesujące pozycje.


Jeśli jesteś zainteresowany patronatem naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]
Jeśli chciałbyś zrobić projekt niestandardowy z naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto